Çevreci

Tüm dünyada artan nüfus, sanayileşme ve kırsaldan kente göçler sonucunda; çevre sorunları, sürdürülebilir yaşam kalitesi ve genel anlamda dünyanın geleceği ön plana çıkmaktadır.

Gelişen teknolojiler sayesinde insanoğlunun çevreye ve doğaya bilinçsiz, olumlu-olumsuz katkıları daha iyi anlaşılmakta ve genel olarak "yaşanabilir bir dünya" kavramı endişe verir bir biçimde sorgulanmaktadır.

BM Uluslararası İklim Değişikliği Paneli, değişik kimyasal bileşiklerin sera gazı etkilerini genel kabul görür biçimde saptamıştır.

Avrupa Birliği ise Mart 2007'de "20-20-20" olarak bilinen hedefe yönelik çalışmalara başlamıştır. "20-20-20", 2020 yılına kadar sera gazı salınımlarının %20 azaltılmasını ve toplam enerji ihtiyacının %20'sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasını öngörmektedir.

Bütün bu açılardan bakıldığında LPG, doğaya ve çevreye duyarlı, temini kolay, taşınabilen ve emniyetli bir enerji kaynağı olarak öne çıkmakta ve arzu edilen hedeflere ulaşılmasına olumlu katkılar sağlamaktadır.

Ekonomik

Lpg nin yakıt olarak araçlarda kullanımı olarak nitelendirdiğimiz Otogaz sistemlerinin araçlarda kullanımı ile ciddi oranlarda yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz. Her araca ve her otogaz markasına göre bu tasarruf oranları değişiklik göstersede yıllık belirli bir km nin üzerinde tüketim olması durumunda otogaz kullanımı %40 ile %60 oranında size tasarruf getiren bir seçim olacaktır.

Buradaki en önemli nokta yetkili lpg montaj servisinin yönlendirme ve tavsiyelerine uyarak doğru ürünü aracınıza montaj yaptırmaktan geçiyor.

Bir diğer önemli konu ise aracınızın bünyesinde ( özellikle ateşleme sisteminde ) herhangi bir sıkıntı ve problemin olmaması gerekiyor. Bu açıdan servisimizde montaj öncesi araçla ilgili tüm kontroller titizlikle yapıldıktan sonra montaj aşamasına geçiyoruz.

Güvenli

• Milyonlarca taşıt ve sabit makina kullanıcılarına LPG yakıtı kullanmaları sağlanmıştır. Bu ülke çapında LPG yakıtının güvenilirliğini kanıtlayıcı bir sonuçtur. Şayet LPG güvenli olmasaydı tüm dünyada sigorta primleri bu yakıtın kullanımını engelleyecek şekilde yasaklayıcı ve sınırlayıcı olurdu.

• Doğru montaj halinde LPG benzinden daha güvenlidir denilebilir. Sistemin eğitimli personel tarafından monte edilmesi halinde uygun malzeme kullanılmakta, parçalar güvenli yerlere monte edilmekte, yakıt boruları egzoz borularının uzağından geçirilmekte ve montajın ardından çalışma ayar değerleri kurularak kaçak testi yapılmaktadır.

• Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı özel saclardan ECE-R 67-01’e göre imal edilmektedir. Otogaz tankları üretim aşamasından sonra kaynak yerlerinin röntgeni çekilir ve testlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkmadan patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır.

• LPG tankı üzerinde bulunan şamandıra, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır.Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır.Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. Otogaz (LPG) tankının kapasitesinin %80 ‘inden fazlası doldurulmamalıdır.

• LPG tankında herhangi bir sebepten dolayı fazla LPG akışı olduğunda (bakır borunun kopması gibi) depoya monte edilen kaçak akım valfi depo çıkışında LPG akışını otomatik olarak keser.; • LPG kaçağından yangın tehlikesi benzine göre daha azdır.